Jest to metoda, w której przy użyciu specjalnego plastra, który cechami zbliżony jest do właściwości tkanki skórnej (grubość i rozciągliwość) oraz dzięki kombinacji jego rozciągnięcia, techniki aplikacji i odpowiedniego ustawienia kątowego stawu w przestrzeni, uzyskuje się:
- poprawę funkcji danego mięśnia (siła, koordynacja)
- poprawę stabilizacji danego stawu (propriocepcja)
- zachowanie pełnego zakresu ruchu w stawie
- zmniejszenie dolegliwości bólowych poprzez normalizację napięcia mięśniowego
- usuwanie zastojów i obrzęków limfatycznych
- korekcję ułożenia powięzi i skóry, co poprawia mikrokrążenie
Kinesiotaping oddziaływuje na mięśnie, powięzie, stawy, układ limfatyczny i nerwowy. Stosując daną aplikację kinesiotapingu podnosi się tkankę skórną zwiększając przestrzeń pod tkanka podskórną, powodując odciążenie receptorów, co skutkuje zmniejszeniem bólu, ale również polepszeniem przepływu krwi i limfy. Stosując plaster na zmienioną chorobowo tkankę uruchamia się proces samoleczenia i przyspiesza regeneracji organizmu.
Plastry Kinesio nie zawierają lateksu. Substancją umożliwiające kontakt ze skórą jest akryl, który ulega aktywacji pod wpływem ciepła. Jest to plaster o elastyczności 130-140% (nie ogranicza ruchów), rozciągający się tylko na długość, niezawierający leków, odporny na działanie wody, umożliwiający przepływ powietrza dzięki falowemu utkaniu.