Wołomin
ul. Oleńki 11
Zadzwoń do Nas
+48 502 286 940
Napisz do Nas
fizjomediq@gmail.com

Metoda NDT-Bobath jest metodą znaną od lat 40 XX w. Metoda ta jest ciągle udoskonalana wraz z postępem badań naukowych. Usprawnianie dzieci według tej metody ma pomóc dziecku we wszechstronnym rozwoju, tak aby dziecko uzyskało maksymalną niezależność i mogło wykorzystać swój potencjał.

Koncepcja NDT-Bobath mówi, że dzieci z dysfunkcją Ośrodkowego Układu Nerwowego ( w tym dzieci z MPDz) rozwijają się inaczej niż dzieci których rozwój jest prawidłowy.

Doświadczenia czuciowo-ruchowe takich dzieci są odmienne co prowadzi do nieprawidłowego odczuwania własnego ciała oraz w konsekwencji do wykonywania nie prawidłowych ruchów.

Zaburzenia napięci mięśniowego powodują powstawanie odmiennych wzorców ruchowych. Pierwsze niepokojące objawy dotyczą zazwyczaj kontroli głowy i tułowia, następnie rozwijają się nieprawidłowe ruchy w dystalnych częściach ciała. Przeważają wzorce zgięciowe i wyprostne, a rozwój ruchów rotacyjnych jest upośledzony.

W związku z tym terapeuci metody NDT-Bobath:

  • stosują już od pierwszych miesięcy życia dziecka techniki normalizujące napięcie mięśniowe
  • hamują nieprawidłowe odruchy
  • wyzwalają ruchy w formie jak najbardziej zbliżonej do prawidłowych ruchów
  • przenoszą zdobyte w czasie terapii przez dziecko umiejętności na codzienne czynności

Terapeuta ćwiczy całe ciało dziecka. Wszystkie ruchy są odpowiednio przygotowane, tak aby dostarczyć odpowiednich doznań czuciowych, ruchowych i dynamicznie aktywizować dziecko.

Zajęcia NDT-Bobath prowadzi się indywidualnie po to aby odpowiedzieć jak najlepiej na problemy konkretnego dziecka. Jednak celem tej terapii zawsze jest przygotowanie dziecka do uczestnictwa w normalnym życiu rodzinnym i społecznym.