Akupunktura to jedna z najstarszych metod leczenia, która rozwinęła się w Chinach ponad 5000 lat temu. W dzisiejszych czasach akupunktura jest znana i praktykowana przez lekarzy na całym świecie. Akupunktura jako jedna z nielicznych naturalnych metod leczenia znalazła swoje miejsce w medycynie akademickiej. Światowa Organizacja Zdrowia( WHO) uznała akupunkturę jako metodę leczenia skuteczną w ponad 140 chorobach.
Działanie akupunktury według tradycyjnej medycyny chińskiej
Bardzo cienkie igły ze stali chirurgicznej wbija się w skórę w określonych punktach zwanych czynnymi lub akupunkturowymi. Odpowiadają one za pracę różnych organów. Mieszczą się wzdłuż kanałów energetycznych ( meridianów ) którymi krąży energia QI. W stanie zdrowia energia QI dopływa bez przeszkód do wszystkich narządów i umożliwia ich prawidłowe działanie. W wypadku zakłócenia krążenia tej energii dochodzi do upośledzenia czynności narządów, a w konsekwencji do choroby. Poprzez wkłuwanie igieł usuwa się blokady, umożliwiając swobodny przepływ energii, a co za tym idzie przywrócenie równowagi w całym organizmie.
Neurofizjologiczne działanie akupunktury
W obecnym stanie wiedzy przyjmuje się, że akupunktura działa leczniczo na drodze odruchowej. Impulsy wywołane nakłuciami pobudzają układ współczulny i przywspółczulny w ten sposób za pośrednictwem układu nerwowego odśrodkowego działają regulująco na czynność narządów wewnętrznych. W wyniku działania odruchowego nakłuć dochodzi do rozszerzenia drobnych tętniczek i naczyń włosowatych chorego narządu i chorych tkanek oraz do poprawy krążenia krwi. Do chorego narządu napływa świeża krew dobrze nasycona tlenem i bogata w substancje odżywcze. Dzięki poprawie cyrkulacji krwi następuje oczyszczenie chorego narządu z metabolitów, odkwaszenie, dobre odżywienie i dobre utlenienie. Nakłucia powodują również na drodze odruchu rozluźnienie mięśni gładkich ścian oskrzeli, jelit, woreczka żółciowego i moczowodów.
Przeciwbólowe działanie akupunktury
Akupunktura obok stwierdzanego w wielu przypadkach działania leczniczego wywiera także działanie przeciwbólowe. Jest ona w stanie złagodzić a nawet znieść uczucie bólu. Wykazano, że hamowanie bólu nakłuciem następuje nie tylko w rdzeniu kręgowym, ale także na wyższych piętrach układu nerwowego – w pniu mózgowym i we wzgórzu. Bodźce wywołane nakłuwaniami wyzwalają z przysadki mózgowej i śródmózgowia endorfinę ( hormon o właściwościach znieczulających silniejszych od morfiny ), która przechodzi do płynu mózgowo-rdzeniowego i krwi, a następnie wraca do mózgu i wiąże się z określonymi receptorami. W taki sposób tłumi ona ból. Również uaktywnienie się neuromediatorów takich jak serotonina, noradrenalina, dopamina, acetylocholina pod wpływem nakłuwań wykazuje działanie przeciwbólowe.